„Niebieska superpełnia” niebie. Jedyna taka w tym roku
Pełnia Księżyca w sierpniu jest wyjątkowa, dlatego że będzie to największa pełnia w 2024 r. Tarcza Księżyca będzie lśnić na niebie jak złota moneta, a dzięki złudzeniu optycznemu obserwatorzy będą mieli wrażenie, że Srebrny Glob jest na wyciągnięcie ręki.
Sierpniowa pełnia nazywana jest „niebieską superpełnią” i rzeczywiście zasługuje na uwagę. Nazwa nawiązuje do rzadkiego zjawiska astronomicznego, kiedy w jednej porze roku (np. w wakacje) pojawiają się nie trzy, a cztery pełnie Księżyca. Tak dzieje się w tym przypadku, bo sierpniowa pełnia wyjątkowo jest już trzecią wakacyjną pełnią Księżyca. Czwartą będziemy mogli zobaczyć na niebie we wrześniu.
Księżyc Jesiotrów już wkrótce
Sierpniowa pełnia nazywana jest Księżycem Jesiotrów. Nazwa nawiązuje do dawnego kalendarza rolniczego plemion z Ameryki Północnej, którym sierpień kojarzył się z czasem połowu jesiotrów. Pełnia ta nosi nazwę również Zbożowego Księżyca.
Kiedy sierpniowa pełnia Księżyca?
Sierpniową pełnię Księżyca będziemy mogli oglądać na niebie już 19 sierpnia. Księżyc będzie doskonale widoczny już w nocy z niedzieli na poniedziałek z 18 na 19 sierpnia. Księżyc będziemy mogli zobaczyć na niebie gołym okiem. Najlepsze warunki do obserwacji nieba będą panowały poza miastem, gdy nie ma wielkich łun świateł. Srebrny Glob będzie wydawał się zawieszony tuż nad Ziemią.